Dantų fluorozė

Dantų fluorozė

 Dantų fluorozė – tai yra raidos sutrikimo kilmės liga. Apibrėžiama kaip patologinė būklė,atsiradusi dėl padidintos danties ekspozicijos fluoro jungininiais emalio vystymosi metu. Dantų fluorozė taikoma kaip nuolatiniams taip i peniniams dantims, tačiau pieninių dantų pažeidimas yra švelnesnis.

 Manoma, kad fluoro perteklius organizme pažeidžia ląsteles, produkuojančias emalį(ameloblast), taip pat slopina fermentų, tokių kaip fosfatazės funkciją ir trukdo krištolų augimui. Visa tai trikdo emalio mineralizaciją..

 Kliniškai, dantų fluorozė pasireiškia emalio struktūriniais pokyčiais. Priklausomai nuo ligos sunkumo, tai gali būti pavienius ar susiliejančios opalescencinės, baltai matinės arba rudos juostos ar dėmes, įdubimai arba emalio defektai.Sunkiais atvejais netgi dantės formos pokyčiai.

Dažniausiai yra pažeisti viršutiniai kandžiai, iltys, premoliarai, rečiau apatiniai kandžiai. Sunkios fluorozės formos pažeidžia visus dantis.

 Emalis gali būti matinis, matinis ir šiurkštus.Fluorozės pažengimo laipsnis priklauso nuo fluoro junginių geriamajame vandenyje, poveikio trukmės, individualaus organizmo jautrumo ir aplinkos veiksnių.

Kalcio ir magnio buvimas maiste sumažina fluoro absorbciją. Šių elementų trūkumas maiste yra palanki fluorozės atsiradimo sąlyga.

 Manoma kad dėmės emalyje atsiranda pas asmenis, kurie vaikystėje vartojo vandenį su didesne kaip 1mg/l Floro koncentracija. Bet kompleksiniai tyrimai parodo, kad kartais fluorozė suserga ir asmenys, kurių buvimo rajonuose fluoro koncentracija žymiai mažesnė.Tai parodo, kad susirgimą fluorozė skatina virš optimalynė, bendra fluoro dozė iš įvairių šaltinių, pavyzdžiui: geriamasis vanduo, maistas, fluoro tabletės,dantų pasta. Šio metu reikia atkreipti dėmesį į aplinkos užterštumą dėl besivystančios pramonės. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sumažino optimalią profilaktinę rekomenduojamą dantų ėduonies dozė, kuri šiuo metu yra 0,5-1 ppm.

 Fluorozė sukelia pacientams estetiniu atžvilgiu rimtą problemą, ypač jei yra pažeisti kandžiai ir iltys. Galima atlikti dantų balinimą, tačiau tik tais atvejais, kai fluorozė pasireiškia dėmėmis ar drumstomis (ypač rudos spalvos ,be jokių akivaizdžių emalio formos defektų ).

Emalio pažeidimus restauruojama panaudojant kompozitinės arba keramikines laminatės, kartais net apvelkant vainiku (sulaukus tam tikro amžiaus).

 Atminkite, kad fluoras ir jo junginiai yra veiksmingas ginklas kovoje prieš dantų ėduonį, todėl jūs neturėtumėte nutraukti jo naudojimą dėl baimės fluorozės atsiradimo.Tinkamai atlikta profilaktika fluoro junginiais, pasikonsultavus su savo dantų gydytoju gali sumažinti dantų ėduonies tikimybę iki 70%.

 Gyd. Odontologas Valdemar Šinkovski